سرعت رشد ناخنت چقدره؟!

سلام به خانومای عزیزم، امروز میخوام شما رو با یکسری از اطلاعات عمومی ناخن هاتون آشنا کنم، سرعت رشد ناخن به چه عواملی بستگی دارد؟ رشد ناخن ها در مردان بیشتر است یا در زنان؟  آیا ناخن ها بیانگر سلامتی بدن هستند؟ بد نیست این مطلب رو مطالعه کنید تا بیشتر با آناتومی ناخن هاتون آشنا بشید، امیدوارم این مطلب براتون جالب باشه

در ادامه مطلب با ما همراه باشید…

بهتر است بدانید که:

ناخن ها به طور طبیعی ۰.۱ میلی متر در روز و یا ۳ میلی متر در ماه رشد میکنند، سرعت رشد ناخن های دست از ناخن های پا بیشتر میباشد.

۲ تا ۳ برابر سرعت رشد ناخنها در تابستان بیشتر از زمستان میباشد، سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بیشتر است.

سرعت رشد ناخنهای مردان از زنان بیشتر است. ( بجز در زنان باردار )

اگر ناخن به طـور کامل از جایش کنده شود برای ناخنهای دست ۳ الی ۶ ماه طول می کشد تا مجددا ناخن بطور کامل رشد کند، این زمان برای ناخنهای پا ۱۲ الی ۱۸ ماه به طول می انجامد.

به طور متوسط، رشد ناخن دست ۳.۵ میلی متر در هر ماه، در حالی که رشد ناخن پا به طور متوسط ۱.۶ میلی متر در هر ماه می باشد.

رشد ناخن به سن افراد بستگی بالایی دارد و همچنین به سطح فعالیت و به ارث هم بستگی دارد.

رشد ناخن زنان آهسته تر از مردان است بجز در حاملگی که رشد ناخن ها بیشتر خواهند شد.

روند رشد ناخنها در فصل تابستان سریعتر از فصل زمستان می باشد.

رشد ناخنها را بیماری، تغذیه، داروها، بیماری های مزمن، تب و روند پیری تحت تاثیر قرار میدهد.

ناخنها بیانگر سلامتی کل بدن میباشند، به این صورت که تغییرات در ناخن، مانند تغییر رنگ یا ضخیم شدن، می تواند مشکلات بهداشتی، از جمله بیماری های کبد و کلیه، شرایط قلب و ریه، کم خونی، و دیابت را به شما هشدار دهد.

عفونت های قارچی در حدود نیمی از بیماری های ناخن می باشد، عفونت در ناخنهای پا شایع تر است چرا که انگشتان پا اغلب در کفش ها و در مکان گرم و مرطوب و همچنین وظیفه تحمل وزن کل بدن را بر عهده دارند.

منبع: تحقیقات آکادمی درماتولوژی آمریکا
( American Academy of Dermatol )